Programm


Location

  • Building E
  • Room 413 and 414

Programm

 16.09.2013

  • 8:00-12:30 Anreise, Registrierung
  • 12:30-14:00 Mittagessen (in den Registrierungskosten enthalten)
  • 14:00 Begrüßung
  • 14:00-15:30 Session 1 (chair Viorica Sofronie-Stokkermans)
    • 14:00-15:00 Eingeladener Vortrag 1:
      • Jasmin Blanchette
        Sharing the Burden of (Dis)proof with Nitpick and Sledgehammer
    • 15:00-15:30: Beiträge:
      • Automating Quantified Conditional Logics in HOL is Easy
        Christoph Benzmüler
      • A Formal Set-Theoretic Model for the Extended Calculus of Constructions
        Jonas Kaiser
      • Logikerweiterungen für Hypertableaux
        Björn Pelzer
  • 15.30-16.00: Kaffeepause
  • 16.00-17.30: Session 2 (chair Bernhard Beckert)
    • Beiträge + Poster Session:
      • Minimizing Models for Tseitin-Encoded SAT Instances
        Markus Iser, Carsten Sinz und Mana Taghdiri
      • Typed Superposition
        Daniel Wand
      • Obtaining Finite Local Theory Axiomatizations via Saturation
        Matthias Horbach und Viorica Sofronie-Stokkermans
      • Better termination proving through cooperation
        Marc Brockschmidt
  • 17.30-18.00: Fachgruppentreffen

17.09.2013

    9:00-10:30: Session 3 (chair Christoph Weidenbach)
    • 09.00-10.00: Eingeladener Vortrag 2:
      • Andrey Rybalchenko
        Solving (Quantified) Horn Clauses for Program Verification and Synthesis
    • 10:00-10:30: Beiträge:
      • Modular Verification with Abstract Contracts
        Reiner Hähnle, Ina Schaefer und Richard Bubel
      • Evaluierung von Max-SAT Algorithmen in der Automobilkonfiguration
        Rouven Walter, Christoph Zengler und Wolfgang Küchlin
      • Verification of Safety Requirements in a Robotic Surgery Environment
        Luzie Schreiter, Sarah Grebing, Bernhard Beckert und Jörg Raczkowsky
  • 10.30-11.00: Kaffeepause
  • 11:00-12:30: Session 4 (chair Reiner Hähnle)
    • Beiträge + Poster Session
      • Ein symbolisch arbeitender Debugger
        Martin Hentschel, Richard Bubel und Reiner Hähnle
      • Using First-order Logic to Formalise and Analyse Semantic Properties of Voting Schemes
        Bernhard Beckert und Thorsten Bormer
      • Constructive DL Update and Reasoning for Modeling and Executing the Orchestration of Heterogeneous Processes
        Serge Autexier
  • 12:30-14:00 Mittagessen (in den Registrierungskosten enthalten)
  • 14:00-15:30: Session 5 (chair Christoph Benzmüller)
    • Beiträge + Poster Session
      • Constructive Completeness Proofs for Decidable Modal Logics
        Christian Doczkal
      • Dynamic Logic with Trace Semantics
        Bernhard Beckert and Daniel Bruns
      • Presburger Arithmetic in Memory Access Optimization for Data-Parallel Languages
        Marek Kosta, Ralf Karrenberg und Thomas Sturm
      • Reasoning about sets and measures
        Markus Bender und Viorica Sofronie-Stokkermans
  • 15.30-16.00: Kaffeepause
  • 16.00-17.30: Session 6 (chair Serge Autexier)
    • Beiträge + Poster Session
      • Statistische Parametersynthese für hybride Systeme
        Christian Schwarz
      • Entwicklung eines schlussfolgerungsbasierten Mechanismus zur schrittweisen Erklärung von OWL-Ableitungen
        Marvin Schiller
      • Evaluating and Improving the Usability of Interactive Verification Systems
        Sarah Grebing